Koča na Kozleku je odprta ob vseh lepih nedeljah, ter dela prostih dnevih, kjer vas pridni dežurni člani društva postrežejo z odličnim čajem in hladnimi pijačami. V koči je 16 sedežev, pred njo pa še lepo število klopi in miz, kjer se najde prostor za vsakega obiskovalca.

Planinska koča na Kozleku stoji tik pod vrhom Kozlek (997m) na zavetni strani južnega roba visoke Snežniške planote, ki se strmo dviga nad Koćanijo. Kozlek je najvišji vrh tega roba. Kočo so zgradili planinci Planinske skupine Podgora, ki so temeljni kamen za kočo vzidali 1. maja 1990. Delo je napredovalo počasi zaradi pomanjkanja finančnih sredstev, ki so jih zbirali z nabiralnimi akcijami. Večino dela in prevozov materiala so opravili s prostovoljnim delom in kočo slovesno odprli 1. maja 1994 ob 37. prvomajskem srečanju na Kozleku.
Kontrolna točka na poti kurirjev in vezistov ter E6 evropske pešpoti
Od leta 1997 je planinska koča na Kozleku tudi uradna postojanka na Poti kurirjev in vezistov, ki poteka od Prekmurja – Gančani preko vseh slovenskih pokrajin do Slavnika. Koča na Kozleku predstavlja 86 kontrolno točko.
Planinska koča na Kozleku je del E6 – EVROPSKE PEŠPOTI (Ciglarjeva pot) od leta 1998 in sicer kot del podaljška evropske pešpoti E6 SLO od Velikega Snežnika do Strunjana. Koča na Kozleku tako predstavlja 31 kontrolno točko E6.

Razgled s Kozleka
Z vrha Kozleka je prelep razgled na vse strani, razen proti vzhodu, ki ga zakrivajo borovci.Na južni strani leži pod nami Zgornja Reška dolina med Ilirsko Bistrico in Zabičami, v njej vidimo lepe vasi, ki se zaključijo na vzhodu s Koćanijo. Nad dolino se dvigajo Dolenjski in Novokrajski vrhi, za njimi pa hrvaški vrhovi v Čičariji z Učko. Proti jugovzhodu se blešči Kvarnerski zaliv, kjer vidimo otoka Krk in Cres, levo od zaliva pa vrhove v Gorskem Kotarju na Hrvaškem.
Na zahodu se širijo hriboviti Brkini, za njimi pa se vleče dolgi hrbet Slavniškega gorovja s Slavnikom v sredini. Ob dobri vidljivosti vidimo na obzorju Dolomite. Proti severozahodu je pred nami dolgi rob Snežniške planote s Srednjim in Golim vrhom v ospredju, v tej smeri pa lepo vidimo tudi Vremščico, Nanos in Čaven. Na severu nam pogled seže vse do Triglava v Julijskih Alpah, pred njim pa se razteza predalpski svet s Cerkljanskim in Idrijskim hribovjem ter Škofjeloškim pogorjem.





Opis poti
Po lokalni cesti Ilirska Bistrica-Sviščaki, do odcepa proti Kozleku,
Čas hoje: 1 h
Izhodišče: Vrbiški dol (820 m)
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 177 m
Višinska razlika po poti: 250 m
Po lokalni cesti Ilirska Bistrica-Vrbica, mimo starega gradu
Izhodišče:
Čas hoje:
Zahtevnost:
Višinska razlika:
Višinska razlika po poti:
Trpčane – Koča na Kozleku
Izhodišče: Trpčane (425 m)
Čas hoje: 1 h 45 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 572 m
Višinska razlika po poti: 572 m
Kuteževo – Koča na Kozleku
Izhodišče: Kuteževo
Čas hoje:
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika:
Višinska razlika po poti:
Jablanica – Koča na Kozleku
Izhodišče: Jablanica (428 m)
Čas hoje: 1 h 45 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 569 m
Višinska razlika po poti: 600 m

Zanimivosti v bližini
Gradišče nad Kuteževim
Kuteževsko Gradišče, ki leži na 874m nadmorske višine je ostanek prazgodovinske naselbine ob poti Kozlek – Kuteževo, približno 25min hoje z vrha Kozleka, kjer so lepo vidne ruševine obrambnega zidu. Locirano je na strateški točki ob gorskem prelazu, ki povezuje dolino z goratim predelom. Nastalo naj bi v bronasti dobi, v 15 stoletju pred našim štetjem.
